Results – Graded Stakes (November 2018)

Date Country Stakes Winner Sire F-No. Video
1 GER Grosser Preis von Bayern (G1) Iquitos ADLERFLUG (GER) 26 YouTube
2 IND Rajyotsava Trophy (G3) Iris LORD ADMIRAL (USA) 1-x YouTube
2 BHR Late H.H.Sh.Rashid Bin Isa Al Khalifa Cup (Local Bred)(G2) Ramani YouTube
2 BHR Late H.H.Sh.Rashid Bin Isa Al Khalifa Cup (Imported)(G2) Laidback Romeo KODIAC (GB) 10-a YouTube
2 USA Bold Ruler Handicap (G3) No Dozing UNION RAGS (USA) 3-l YouTube
2 USA Breeders’ Cup Juvenile Fillies Turf (G1) Newspaperofrecord LOPE DE VEGA (IRE) 9-g YouTube
2 USA Breeders’ Cup Juvenile Fillies (G1) Jaywalk CROSS TRAFFIC (USA) 19-b YouTube
2 CHI Paddock Stakes (G3) Lluvia de Plata HOLY ROMAN EMPEROR (IRE) 14-a YouTube
2 USA Tempted Stakes (G3) Oxy Lady OXBOW (USA) 1-g YouTube
2 USA Breeders’ Cup Juvenile Turf (G1) Line of Duty GALILEO (IRE) 1-h YouTube
2 ARG Clasico Venezuela (G2) Queen Liz LIZARD ISLAND (USA) 8-h YouTube
2 USA Breeders’ Cup Juvenile (G1) Game Winner CANDY RIDE (ARG) 1-x YouTube
2 CHI El Ensayo (G1) Cambridge MASTERCRAFTSMAN (IRE) 8-a YouTube
2 USA Marathon Stakes (G2) Rocketry HARD SPUN (USA) 2-c
3 AUS Carbine Club Stakes (G3) Ranier LONHRO (AUS) 16-d
3 AUS Wakeful Stakes (G2) Aristia LONHRO (AUS) 2-b
3 AUS Linlithgow Stakes (G2) Osborne Bulls STREET CRY (IRE) 4-n
3 AUS Hotham Handicap (G3) A Prince Of Arran SHIROCCO (GER) 16-c
3 AUS Coolmore Stud Stakes (G1) Sunlight ZOUSTAR (AUS) 16-a
3 AUS Myer Classic (G1) Shillelagh SAVABEEL (AUS) A4
3 AUS Victoria Derby (G1) Extra Brut DOMESDAY (AUS) 7-e
3 AUS Kennedy Mile (G1) Best Of Days AZAMOUR (IRE) 19
3 AUS Begonia Belle Stakes (G3) Divine Quality SEPOY (AUS) 1-l
3 JPN Keio Hai Nisai Stakes (G2) Fantasist LORD KANALOA (JPN) 16-g
3 JPN Fantasy Stakes (G3) Danon Fantasy DEEP IMPACT (JPN) 7-a
3 AUS Asian Beau Stakes (G3) Galaxy Star REDOUTE’S CHOICE (AUS) 1-x
3 AUS Prince of Wales’s Stakes (G3) Dainty Tess WAR CHANT (USA) 11
3 MRI Duke of York Cup (G1) Hard Day’s Night WARM WHITE NIGHT (SAF) 3-e
3 SAF Graham Beck Stakes (G3) National Park GIMMETHEGREENLIGHT (AUS) 8-a
3 SAF Starling Stakes (G3) Ronnie’s Candy KING OF KINGS (IRE) C18
3 SAF Charity Mile (G2) Coral Fever JUDPOT (USA) 11-b
3 SAF Yellowwood Handicap (G3) Sylvan On Fire SILVANO (GER) 1-l
3 SDA Ministry of Interior Cup (G3) Mojtahah HAILSTONE (USA) 3-i YouTube
3 USA Breeders’ Cup Filly and Mare Sprint (G1) Shamrock Rose FIRST DUDE (USA) 22-d YouTube
3 USA Breeders’ Cup Turf Sprint (G1) Stormy Liberal STORMY ATLANTIC (USA) 9-b YouTube
3 USA Breeders’ Cup Dirt Mile (G1) City of Light QUALITY ROAD (USA) 2-e YouTube
3 USA Breeders’ Cup Filly and Mare Turf (G1) Sistercharlie MYBOYCHARLIE (IRE) 16-h YouTube
3 USA Breeders’ Cup Sprint (G1) Roy H MORE THAN READY (USA) 25 YouTube
3 CAN Maple Leaf Stakes (G3) A. A. Azula’s Arch ARCH (USA) A1
3 USA Breeders’ Cup Mile (G1) Expert Eye ACCLAMATION (GB) 23-b YouTube
3 ARG Clasico de la Provincia de Buenos Aires (G3) Glorious Moment TREASURE BEACH (GB) 22-d YouTube
3 BRZ Grande Premio Conde Silvio Alvares Penteado (G2) Hassenah RED RUNNER (USA) 10-c YouTube
3 USA Breeders’ Cup Distaff (G1) Monomoy Girl TAPIZAR (USA) 21-a YouTube
3 CAN Autumn Stakes (G2) Mr Havercamp COURT VISION (USA) 7-e
3 CHI Clasico Alberto Solari Magnasco (G1) Bella Khaleesi GRASSY (USA) 3-i YouTube
3 USA Turnback The Alarm Handicap (G3) Teresa Z SMART STRIKE (CAN) 6-a YouTube
3 USA Breeders’ Cup Turf (G1) Enable NATHANIEL (IRE) 4-m YouTube
3 ARG Gran Premio Enrique Acebal (G1) Mirta TREASURE BEACH (GB) 8-c YouTube
3 USA Breeders’ Cup Classic (G1) Accelerate LOOKIN AT LUCKY (USA) A13 YouTube
3 USA Chilukki Stakes (G2) Divine Miss Grey DIVINE PARK (USA) 4-m
3 USA Senator Ken Maddy Stakes (G3) Storm the Hill GET STORMY (USA) 14-b
3 DR Clasico Presidente Constitucional (G3) San Elias SICOTICO (DR) 32 YouTube
4 JPN JBC Sprint (L) Graceful Leap GOLD ALLURE (JPN) 1-n
4 JPN Copa Republica Argentina (G2) Perform a Promise STAY GOLD (JPN) 13-c
4 JPN JBC Classic (L) K T Brave ADMIRE MAX (JPN) 1-x
4 JPN JBC Ladies’ Classic (L) Ange Desir DEEP IMPACT (JPN) 2-n
4 KOR President’s Cup (G1) Triple Nine ECTON PARK (USA) 9-f YouTube
4 HK Ladies’ Purse (G3) Time Warp ARCHIPENKO (USA) 5-h YouTube
4 ITY Premio Guido Berardelli (G3) Atom Hearth Mother ROCK OF GIBRALTAR (IRE) 1-t
4 GER Herzog von Ratibor-Rennen (G3) Donjah TEOFILO (IRE) 4-n
4 ITY Premio Roma (G2) Va Bank ARCHIPENKO (USA) 4-m
4 HUN Lovaregyleti Dij (G2) Bigfoot SUNNY SAM (GER) 7-f
4 ITY Premio Ribot (G3) Masham Star LAWMAN (FR) 14-c
4 ITY Premio Lydia Tesio (G1) God Given NATHANIEL (IRE) 14-c
4 ITY Premio Carlo e Francesco Aloisi (G3) Charline Royale ZEBEDEE (GB) 3-d
4 VEN Clasico Gelinotte (G2) Ensenada CHRYSTAL WATER (VEN) 1-l YouTube
4 VEN Clasico Gradisco (G2) Ocean Bay GOLDEN SPIKES (USA) 3-d
4 USA Goldikova Stakes (G2) Vasilika SKIPSHOT (USA) 1-w
4 USA Nashua Stakes (G3) Vekoma CANDY RIDE (ARG) 22-b YouTube
4 PER Clasico Mariano Ignacio Prado (G3) El Enemigo YAZAMAAN (GB) 22-b YouTube
4 PR Clasico Angel T. Cordero Jr. (G2) Cross Dancer CROSS TRAFFIC (USA) 8-f YouTube
4 URU Gran Premio Nacional (G1) First Thing FIRST AMERICAN (USA) 4-r YouTube
4 USA Twilight Derby (G2) River Boyne DANDY MAN (IRE) 1-k
5 SWE Songline Classic (L) Suspicious Mind APPEL AU MAITRE (FR) 22-a
5 ARG Clasico Ramon Biaus (G2) Paddock Seattle SEATTLE FITZ (ARG) 11-a YouTube
6 AUS Bumble Stakes (G3) Bella Rosa SNITZEL (AUS) 13-a
6 NZ OMF Stakes (G3) Saint Emilion MASTERCRAFTSMAN (IRE) 1-g
6 AUS Melbourne Cup (G1) Cross Counter TEOFILO (IRE) 3-d
6 AUS Hong Kong Jockey Club Stakes (G3) Cool Passion NOT A SINGLE DOUBT (AUS) 3-f
8 AUS Maribyrnong Plate (G3) Vinicunca I AM INVINCIBLE (AUS) 1-p
8 AUS Kennedy Oaks (G1) Aristia LONHRO (AUS) 2-b
8 AUS Kennedy Plate (G3) Bleu Roche FASTNET ROCK (AUS) 9-e
9 SIN Saas Fee Stakes (G3) Bold Thruster TURFFONTEIN (AUS) C1
9 SIN EW Barker Trophy (G2) Mister Yeoh WANTED (AUS) C2
10 NZ New Zealand 2000 Guineas (G1) Madison County PINS (AUS) 13-b
10 AUS Chatham Stakes (G3) Dreamforce FASTNET ROCK (AUS) 18
10 AUS Queen Elizabeth Stakes (G3) Jaameh IFFRAAJ (GB) 13-e
10 AUS Matriarch Stakes (G2) Kenedna NOT A SINGLE DOUBT (AUS) 23-a
10 AUS Sprint Classic (G1) Santa Ana Lane LOPE DE VEGA (IRE) 9-f
10 AUS Mackinnon Stakes (G1) Trap For Fools POET’S VOICE (GB) 18-a
10 JPN Musashino Stakes (G3) Sunrise Nova GOLD ALLURE (JPN) 7-c
10 JPN Daily Hai Nisai Stakes (G2) Admire Mars DAIWA MAJOR (JPN) 4-l
10 AUS Lee Steere Stakes (G2) Gatting HARD SPUN (USA) 18
10 FR Prix Fille de l’Air (G3) Gaining AMERICAN POST (GB) 21-a YouTube
10 BRZ Grande Premio Associacao Paulista de Fomento ao Turfe (G2) Eleito CRIMSON TIDE (IRE) 13-a YouTube
10 JAM 2-y-o Juvenile Sprint (G3) Corazon BLUE PEPSI LODGE (USA) 7-a YouTube
10 BRZ Grande Premio Proclamacao da Republica (G2) Consul American FIRST AMERICAN (USA) 1-l YouTube
10 ARG Gran Premio Maipu (G1) Holly Woman TAWQEET (USA) 21-a YouTube
10 BRZ Grande Premio Governador do Estado (G2) Ouro Da Serra AGNES GOLD (JPN) 8-h YouTube
10 BRZ Grande Premio Derby Paulista (G1) Halston SETEMBRO CHOVE (BRZ) 13-c YouTube
10 JAM Caribbean Sprint Championship (G1) Chace the Great GREATNESS (USA) 1-n YouTube
10 MEX Clasico Subasta (G2) Halcon REAL MERCHANT (CHI) 16-g YouTube
10 JAM Invitational Mile (G1) Without Exception NATURAL SELECTION (USA) 10-c YouTube
10 JAM Superstakes (G1) She’s a Maneater NATURAL SELECTION (USA) 10-c YouTube
10 MEX Clasico Subasta (Potrancas) (G2) Cygni Asquifar WIN WILLY (USA) 4-m YouTube
10 USA Commonwealth Turf Stakes (G3) Hot Springs UNCLE MO (USA) 12-c
10 MEX Clasico Gaspar Rivera Torres (G1) Laika IMPERVIOUS (USA) 1-n YouTube
10 MEX Clasico Roberto A.Ruiz (G1) El Santo TAKE CHARGE INDY (USA) 1-o YouTube
11 JPN Fukushima Kinen (G3) Stiffelio STAY GOLD (JPN) 6-f
11 JPN Queen Elizabeth II Cup (G1) Lys Gracieux HEART’S CRY (JPN) 1-l YouTube
11 KOR Gyeongnam Govenor’s Cup (G3) Sky Bay ADIOS CHARLIE (USA) 5-g YouTube
11 SIN Singapore Gold Cup (G1) Elite Invincible ARCHARCHARCH (USA) 8-c
11 TUR Sakarya (G2) Aragorn NATIVE KHAN (FR) 4-i
11 BRZ Grande Premio Costa Ferraz (G3) Lauren GOOD REWARD (USA) 8-h YouTube
11 BRZ Grande Premio Gervasio Seabra (G2) Tiro Ao Alvo RODERIC OCONNOR (IRE) 4-j YouTube
11 BRZ Grande Premio Marciano de Aguiar Moreira (G2) Future Queen WILD EVENT (USA) 1-x YouTube
11 URU Clasico Brasil (G3) Paleta Quemada ECCLESIASTIC (USA) 3-i YouTube
11 ARG Clasico Carlos P.Rodriguez (G2) North France SEATTLE FITZ (ARG) 1-w YouTube
11 PR Clasico Dia del Veterano (G2) Pure Lemon ESKENDEREYA (USA) 1-o YouTube
11 PAN Clasico Alberto (Pitin) de Obarrio (G3) Queen Ceci SLAUGHTER BEACH (USA) 16-h YouTube
11 PER Clasico Postin (G2) Milos YAZAMAAN (GB) 9 YouTube
11 PER Clasico Derby Nacional (G1) Ancelotti STREET HERO (USA) 20-d YouTube
14 NZ Canterbury Breeders’ Stakes (G3) Kiwi Ida SQUAMOSA (AUS) 16-f
14 NZ Stewards’ Stakes Handicap (G3) Prince Oz OREILLY (NZ) 3-b
14 NZ Coupland’s Bakeries Mile (G2) Te Akau Shark RIP VAN WINKLE (IRE) 5-i
15 QA Barzan Cup (G3) The Blue Eye DUBAWI (IRE) 4-m YouTube
15 CHI Clasico General Jose Miguel Carrera Verdugo (G3) Peumayen DISTORTED ECONOMY (USA) 4-b YouTube
16 ARG Gran Premio Nacional (G1)
16 ARG Gran Premio Palermo (G1)
17 NZ New Zealand 1000 Guineas (G1)
17 NZ Tauranga Stakes (G2)
17 AUS Eclipse Stakes (G3)
17 NZ New Zealand Cup (G3)
17 AUS Kevin Heffernan Stakes (G3)
17 AUS Sandown Stakes (G3)
17 AUS Sandown Guineas (G2)
17 AUS Zipping Classic (G2)
17 JPN Tokyo Sports Hai Nisai Stakes (G3)
17 AUS Summoned Stakes (G3)
17 AUS W.A. Champion Fillies Stakes (G3)
17 AUS Colonel Reeves Stakes (G3)
17 AUS R.J. Peters Stakes (G3)
17 PER Clasico Cesar A.del Rio Suito (G3)
17 USA Red Smith Stakes (G3)
17 USA River City Handicap (G3)
17 USA Bob Hope Stakes (G3)
18 JPN Mile Championship (G1)
18 MAL Coronation Cup (G1)
18 HK Jockey Club Mile (G2)
18 HK Jockey Club Cup (G2)
18 HK Jockey Club Sprint (G2)
18 VEN Clasico Ciudad de Caracas (G1)
18 VEN Clasico Antonio Jose de Sucre (G1)
18 PR Clasico Puerto Rico Futurity (G1)
18 PAN Clasico Louis, Rosita Martinz y Alejandro Posse (G3)
19 ARG Clasico Ciudad de la Plata (G2)
19 ARG Gran Premio Joaquin V. Gonzalez (G1)
19 ARG Gran Premio Dardo Rocha (G1)
19 ARG Clasico Marcos Levalle (G2)

World Clock