Results – Graded Races (November 2017)

Date Country Stakes Winner Sire F-No. Video
1 AUS Bendigo Cup (G3) Qewy STREET CRY (IRE) 9-e
1 FR Prix Miesque (G3) Sweety Dream DREAM AHEAD (USA) 1-w
1 GER Grosser Preis von Bayern (G1) Guignol CAPE CROSS (IRE) 22-d YouTube
1 FR Prix de Seine-et-Oise (G3) The Right Man LOPE DE VEGA (IRE) 1-k
3 JPN Fantasy Stakes (G3) Beluga KINSHASA NO KISEKI (AUS) 7-f YouTube
3 BHR Late H.H.Sh.Rashid Bin Isa Al Khalifa Cup (G2) Lazzaz UNBLEST (GB) 14-b
3 BHR Late H.H.Sh.Rashid Bin Isa Al Khalifa Cup (G2) Thorkhill Star EQUIANO (FR) 14-c
3 USA Tempted Stakes (G3) Daisy BLAME (USA) 11-g YouTube
3 USA Marathon Stakes (G2) Destin GIANTS CAUSEWAY (USA) 1-g YouTube
3 ARG Clasico Venezuela (G2) Holly Woman TAWQEET (USA) 21-a YouTube
3 USA Breeders’ Cup Juvenile Fillies Turf (G1) Rushing Fall MORE THAN READY (USA) 16-h YouTube
3 USA Breeders’ Cup Dirt Mile (G1) Battle of Midway SMART STRIKE (CAN) 10-a YouTube
3 USA Breeders’ Cup Juvenile Turf (G1) Mendelssohn SCAT DADDY (USA) 23-b YouTube
3 USA Breeders’ Cup Distaff (G1) Forever Unbridled UNBRIDLEDS SONG (USA) 4-m YouTube
3 USA Senator Ken Maddy Stakes (G3) Belvoir Bay EQUIANO (FR) 4-l YouTube
4 AUS Carbine Club Stakes (G3) Levendi PIERRO (AUS) 4-b
4 AUS Wakeful Stakes (G2) Luvaluva MASTERCRAFTSMAN (IRE) 16-h
4 AUS Skip Sprint (G3) Lyuba TURFFONTEIN (AUS) 16-h
4 AUS Lexus Stakes (G3) Cismontane HIGH CHAPARRAL (IRE) 5-h
4 AUS Coolmore Stud Stakes (G1) Merchant Navy FASTNET ROCK (AUS) 1-n
4 AUS Myer Classic (G1) Shoals FASTNET ROCK (AUS) 8-f
4 AUS Victoria Derby (G1) Ace High HIGH CHAPARRAL (IRE) 2-d
4 AUS Kennedy Mile (G1) Shillelagh SAVABEEL (AUS) A4
4 AUS Flemington Stakes (G2) Rich Charm DANERICH (AUS) 2-e
4 JPN Keio Hai Nisai Stakes (G2) Tower Of London RAVEN’S PASS (USA) 4-n YouTube
4 MAC Autumn Trophy (G2) Kelowna Star SUFFICIENT (NZ) 9-c YouTube
4 AUS Asian Beau Stakes (G3) Pounamu AUTHORIZED (IRE) 5-h
4 AUS Prince Of Wales Stakes (G3) Dainty Tess WAR CHANT (USA) 11
4 SAF Yellowwood Handicap (G3) Cascapedia HIGH CHAPARRAL (IRE) 9-e
4 SAF Starling Stakes (G3) Via Seattle SAIL FROM SEATTLE (CAN) 6
4 SAF Charity Miles (G2) Hat Puntano HAT TRICK (JPN) 6-f
4 SAF Graham Beck Stakes (G3) Zen Arcade IDEAL WORLD (USA) 1-p
4 USA Goldikova Stakes (G2) Kitten’s Roar KITTEN’S JOY (USA) 16-h YouTube
4 USA Long Island Handicap (G3) Arles MONSUN (GER) 1-x YouTube
4 USA Breeders’ Cup Juvenile Fillies (G1) Caledonia Road QUALITY ROAD (USA) 1-l YouTube
4 USA Breeders’ Cup Turf Sprint (G1) Stormy Liberal STORMY ATLANTIC (USA) 9-b YouTube
4 USA Breeders’ Cup Filly and Mare Sprint (G1) Bar of Gold MEDAGLIA D’ORO (USA) 19 YouTube
4 MEX Clasico Subasta (G2) Kanari RULE (USA) 8-c YouTube
4 ARG Clasico De La Provincia De Buenos Aires (G3) Global Big GLOBAL HUNTER (ARG) 23-b YouTube
4 CHI Clasico Alberto Solari Magnasco (G1) Wow Cat LOOKIN AT LUCKY (USA) 25 YouTube
4 CAN Maple Leaf Stakes (G3) Gamble’s Ghost GHOSTZAPPER (USA) 9-b
4 USA Breeders’ Cup Filly and Mare Turf (G1) Wuheida DUBAWI (IRE) 9-c YouTube
4 MEX Clasico Subasta (G2) Richard R.A. MORE THAN REGAL (USA) 8-f YouTube
4 PER Clasico Cesar A.del Rio Suito (G3) Maldita Primavera SKY MESA (USA) 4-r YouTube
4 DR Clasico Presidente Constitucional (G3) Fratello Martino CODASCO (USA) 13-c YouTube
4 BRZ Grande Premio Governador do Estado (G2) Kris Five CHRISTINE’S OUTLAW (USA) 16-h YouTube
4 ARG Gran Premio Enrique Acebal (G1) Halo Holiday HARLAN’S HOLIDAY (USA) B3 YouTube
4 USA Breeders’ Cup Sprint (G1) Roy H MORE THAN READY (USA) 25 YouTube
4 USA Breeders’ Cup Mile (G1) World Approval NORTHERN AFLEET (USA) 7 YouTube
4 USA Breeders’ Cup Juvenile (G1) Good Magic CURLIN (USA) 12-c YouTube
4 USA Chilukki Stakes (G2) Farrell MALIBU MOON (USA) 23-b
4 USA Breeders’ Cup Turf (G1) Talismanic MEDAGLIA D’ORO (USA) 2-f YouTube
4 USA Breeders’ Cup Classic (G1) Gun Runner CANDY RIDE (ARG) 17-b
4 MEX Clasico Roberto A.Ruiz (G1) Kukulkan POINT DETERMINED (USA) 4-n YouTube
4 MEX Clasico Gaspar Rivera Torres (G1) Kalina UNCLE MO (USA) 1-p YouTube
5 JPN Copa Republica Argentina (G2) Suave Richard HEART’S CRY (JPN) 1-a YouTube
5 JPN Miyako Stakes (G3) T M Jinsoku KUROFUNE (USA) 6-a YouTube
5 KOR President’s Cup (G1) Triple Nine ECTON PARK (USA) 9-f YouTube
5 HK Sa Sa Ladies’ Purse (G3) Nassa DYNASTY (SAF) 3-h YouTube
5 GER Herzog von Ratibor-Rennen (G3) Poldi’s Liebling TAI CHI (GER) 16-a YouTube
5 GER Niederrhein Pokal (G3) Veneto NEW APPROACH (IRE) 11-f YouTube
5 ITY Premio Guido Berardelli (G3) Wiesenbach JUKEBOX JURY (IRE) 5-h
5 USA Nashua Stakes (G2) Avery Island STREET SENSE (USA) 7 YouTube
5 VEN Clasico Edgar Ganteaume (G2) Reina Primavera HASKELL (VEN) 2-n YouTube
5 VEN Clasico Albert H. Cipriani (G2) King Champ CHAMPLAIN (GB) ? YouTube
5 URU Gran Premio Nacional (G1) El Abanderado CAPITANO CORELLI (BRZ) 3-c YouTube
5 PAN Clasico Manuel y Carlos Mata Vasquez (G3) Arts In The Park TIAGO (USA) 16-e YouTube
5 PER Clasico Mariano Ignacio Prado (G3) Barbon BADGE OF SILVER (USA) 19-b YouTube
6 SWE Songline Classic (L) Pas De Secrets HIGH CHAPARRAL (IRE) 8-c
6 ARG Clasico Ramon Biaus (G2) Star Austral COSMIC (USA) 8-g YouTube
7 AUS Emirates 100th A380Stakes (G3) Setsuna CHOISIR (AUS) 20-a
7 NZ Omf Stakes (G3) Chance To Dance TEOFILO (IRE) 20-a
7 AUS Melbourne Cup (G1) Rekindling HIGH CHAPARRAL (IRE) 21-a
7 AUS The Hong Kong Jockey Club Stakes (G3) Pedrena MOSSMAN (AUS) 1-w
9 AUS TCL TV Stakes (G3) Hellova Street HELIKE (USA) 7-e
9 AUS Kennedy Oaks (G1) Pinot PIERRO (AUS) 1-o
9 AUS Kennedy Plate (G3) Jorda EXCEED AND EXCEL (AUS) 8-j
9 SAF Victory Moon Stakes Girl On The Run SILVANO (GER) 3-i
10 SIN EW Barker Trophy (G2) Clarton Super SWIFT ALLIANCE (AUS) 8-c
11 AUS Maribyrnong Plate (G3) Run Naan MAKFI (GB) 3-l
11 NZ New Zealand 2000 Guineas (G1) Embellish SAVABEEL (AUS) 11-a
11 AUS Queen Elizabeth Stakes (G3) Vengeur Masque MONSUN (GER) 19-b
11 AUS Matriarch Stakes (G2) Savapinski SAVABEEL (AUS) 3-b
11 AUS Darley Classic (G1) Redzel SNITZEL (AUS) 27
11 AUS Emirates Stakes (G1) Tosen Stardom DEEP IMPACT (JPN) 9
11 JPN Musashino Stakes (G3) Incantation SINISTER MINISTER (USA) 22-a YouTube
11 JPN Daily Hai Nisai Stakes (G2) Gendarme KITTEN’S JOY (USA) 22-d YouTube
11 AUS Lee Steere Stakes (G2) Silverstream AL MAHER (AUS) 16-c
11 SDA Ministry of Interior Cup (G3) Abo Khayal ARTIE SCHILLER (USA) 8-h
11 FR Prix Fille de l’Air (G3) Haggle PIVOTAL (GB) 21-a YouTube
11 BRZ Grande Premio Proclamacao da Republica (G2) Pensando Em Grana TIGER HEART (USA) 9-c YouTube
11 JAM Juvenile Sprint (G3) Patriarch CASUAL TRICK (USA) 8-c
11 BRZ Grande Premio Luiz Fernando Cirne Lima (G3) Olympic Geneve RODERIC OCONNOR (IRE) 1-s YouTube
11 JAM Invitational Mile (G1) Houdini’s Magic PERFORMING MAGIC (USA) 2-n
11 BRZ Grande Premio Diana (G1) Sea Dream DROSSELMEYER (USA) 8-j YouTube
11 ARG Gran Premio Maipu (G1) Legion de Honor GRAND REWARD (USA) 2-n YouTube
11 BRZ Grande Premio Derby Paulista (G1) Galope Americano SILENT TIMES (IRE) 1-u YouTube
11 JAM Caribbean Sprint Championship (G1) Chace the Great GREATNESS (USA) 1-n
11 DR Clasico Ocala Breeder’s Sales (G3) La Militante SIDNEY’S CANDY (USA) 4-m YouTube
11 BRZ Grande Premio Ministro da Agricultura (G2) Hotaru PUBLIC SPEAKER (USA) 8-f YouTube
11 USA Red Smith Handicap (G3) Spring Quality QUALITY ROAD (USA) 4-o YouTube
11 ARG Gran Premio Nacional (G1) Roman Rosso ROMAN RULER (USA) 8-a YouTube
11 JAM Superstakes (G1) She’s a Maneater NATURAL SELECTION (USA) 10-c
11 USA Bob Hope Stakes (G3) Greyvitos MALIBU MOON (USA) 4-j YouTube
11 ARG Gran Premio Palermo (G1) Quirico JUMP START (USA) 14-c YouTube
11 USA Commonwealth Turf Stakes (G3) Mr. Misunderstood ARCHARCHARCH (USA) 13-c
12 JPN Fukushima Kinen (G3) Win Bright STAY GOLD (JPN) 18 YouTube
12 JPN Queen Elizabeth II Cup (G1) Mozu Katchan HARBINGER (GB) 10-a YouTube
12 KOR Gyeongnam Govenor’s Cup (G3) Silver Wolf ORATORIO (IRE) 4-f YouTube
12 SIN Singapore Gold Cup (G1) Gilt Complex GOLD CENTRE (AUS) 5-e
12 TUR Sakarya (G2) Bayezid MOST IMPROVED (IRE) 1-l YouTube
12 VEN Clasico Gradisco (G2) My Trainning Mate GOLDEN SPIKES (USA) 4-d YouTube
12 VEN Clasico Gelinotte (G2) Newmarket BIG PRAIRIE (USA) 11-g YouTube
12 ARG Clasico Carlos P.Rodriguez (G2) Fair Value NEDAWI (GB) 4-p YouTube
12 PER Clasico Postin (G2) Mr Bailetti EXCHANGE RATE (USA) 10-a YouTube
12 CAN Autumn Stakes (G2) Gigantic Breeze GIANTS CAUSEWAY (USA) 1-u
12 PAN Clasico Alberto (Pitin) de Obarrio (G3) Divina Rosa WISEMANS CURE (USA) 10-a YouTube
12 PER Clasico Derby Nacional (G1) Golden Leaf STAY THIRSTY (USA) 2-d YouTube
15 NZ Canterbury Breeders’ Stakes (G3) Heni TOWKAY (AUS) 7-d
15 NZ Lindauer Stewards Stakes (G3) Carnival SHOWCASING (GB) 22-b
15 NZ Coupland’s Bakeries Mile (G2) Son Of Maher AL MAHER (AUS) 13-a
16 CHI Clasico General Jose Miguel Carrera Verdugo (G3) El Huene SARRAZO (CHI) 9 YouTube
18 NZ New Zealand 1000 Guineas (G1) Hasahalo SAVABEEL (AUS) 9
18 NZ Tauranga Stakes (G2) Ocean Emperor ZABEEL (NZ) 7-d
18 AUS Kevin Heffernan Stakes (G3) Jungle Edge DUBAWI (IRE) 4-n
18 NZ New Zealand Cup (G3) Gobstopper TAVISTOCK (NZ) A29
18 AUS Chandler Macleod Stakes (G3) Dollar For Dollar HIGH CHAPARRAL (IRE) 5-d
18 AUS Zipping Classic (G2) The Taj Mahal GALILEO (IRE) 11
18 AUS Sandown Guineas (G2) Villermont ALL TOO HARD (AUS) 2-c
18 AUS Eclipse Stakes (G3) Payroll NOT A SINGLE DOUBT (AUS) 3-b
18 JPN Tokyo Sports Hai Nisai Stakes (G3) Wagnerian DEEP IMPACT (JPN) 4-r YouTube
18 AUS Summoned Stakes (G3) Long Time Ago REDOUTE’S CHOICE (AUS) 1-n
18 AUS RJ Peters Stakes (G3) Properantes DANEHILL EXPRESS (AUS) C2
18 AUS Colonel Reeves Stakes (G3) State Solicitor NICCONI (AUS) 9-a
18 AUS WA Champion Fillies Stakes (G3) Art Series SEBRING (AUS) 22-c
18 SDA Ministry of Defense Cup (G3) Be Azn Allah ALNAJIM ALTHAKEB (SDA) 9-f
18 SAF Selangor Cup (G2) Rocket Countdown ALADO (GB) 2-n
18 BRZ Grande Premio Presidente Antonio Grisi Filho (G2) Friends Of Gold VETTORI (IRE) 16-h YouTube
18 USA Cardinal Handicap (G3) Tricky Escape HAT TRICK (JPN) 8-k
19 JPN Mile Championship (G1) Persian Knight HARBINGER (GB) 9-h YouTube
19 HK Jockey Club Cup (G2) Werther TAVISTOCK (NZ) A29 YouTube
19 KOR NACF Chairman’s Cup (L) P K Party OLD FASHIONED (USA) 2-d
19 KOR Gyeongnam
Domin Ilbo Cup (L)
Yeongcheon Derby THUNDER MOCCASIN (USA) 13-c
19 HK Jockey Club Sprint (G2) Mr Stunning EXCEED AND EXCEL (AUS) 1-n YouTube
19 HK Jockey Club Mile (G2) Seasons Bloom CAPTAIN SONADOR (AUS) 13-b YouTube
19 VEN Clasico Peggy de Azqueta (G3) Degeneres KING SERAF (VEN) 1-c YouTube
19 ARG Clasico Ciudad de la Plata (G2) Tato Key KEY DEPUTY (USA) 11-f
19 VEN Clasico Federico Carmona Perera (G3) Principe Miguel INDUCEMENT (USA) 7-e YouTube
19 ARG Gran Premio Joaquin V. Gonzalez (G1) Emerging Talent BROKEN VOW (USA) 10-a
19 PAN Clasico Oscar y Manuel Grimaldo (G3) Tiz Ardel TIZNOW (USA) 1-s YouTube
19 ARG Gran Premio Dardo Rocha (G1) Calcolatore TAWQEET (USA) 16-a
19 PAN Clasico Louis, Rosita Martinz y Alejandro Posse (G3) Putink INDIANO (USA) 21-a YouTube
19 ARG Clasico Marcos Levalle (G2) Amy B Key KEY DEPUTY (USA) 11-f
23 QA Barzan Cup (G3) Courtofversailles GIANTS CAUSEWAY (USA) 5-h YouTube
23 USA Fall Highweight Handicap (G3) Stallwalkin’ Dude CITY PLACE (USA) 4-m YouTube
23 USA Falls City Handicap (G2) Blue Prize PURE PRIZE (USA) 16-g
23 USA River City Handicap (G3) Shining Copper ARAGORN (IRE) 5-d
23 USA Red Carpet Handicap (G3) How Unusual UNUSUAL HEAT (USA) 13-c YouTube
24 MAC Macau Star of Sand Stakes (G1) Wichita Linesman DANEHILL EXPRESS (AUS) 18 YouTube
24 BHR Ali Venture Cup (G2) Fauvism ZAMINDAR (USA) 9-e
24 USA Comely Stakes (G3) Actress TAPIT (USA) A1 YouTube
24 USA Mrs. Revere Stakes (G2) Lovely Bernadette WILBURN (USA) 8-c
24 USA Clark Handicap (G1) Seeking the Soul PERFECT SOUL (IRE) 6-a
24 USA Hollywood Turf Cup Stakes (G2) Manitoulin AWESOME AGAIN (CAN) 12-c YouTube
25 NZ Auckland Thoroughbred Breeders Stakes (G2) Sensible Princess STREET SENSE (USA) 21-a
25 NZ Counties Cup (G3) Maygrove AUTHORIZED (IRE) 2-i
25 JPN Kyoto Nisai Stakes (G3) Grail HEART’S CRY (JPN) 5-g YouTube
25 AUS WA Guineas (G2) Perfect Jewel REDOUTE’S CHOICE (AUS) 1-x
25 AUS Railway Stakes (G1) Great Shot MAGNUS (AUS) 1-m
25 IND Calcutta 1000 Guineas (G3) Sana MULTIDIMENSIONAL (IRE) 6-d YouTube
25 SDA Ministry of Foreign Affairs Cup (G3) Al Ahyab NUMEROUS (USA) 23-b
25 BRZ Grande Premio Presidente Antonio Correa Barbosa (G3) Ilustre Senador AGNES GOLD (JPN) 20-a YouTube
25 DR Clasico Criadores Version Hembras (G1) Sorpresa BLUEFORMER (USA) 1-p YouTube
25 TRI T & T Breeders Classic (G2) Set Sail GOLD MARKET (USA) 8-k YouTube
25 USA Discovery Stakes (G3) Control Group POSSE (USA) 13-c YouTube
25 DR Clasico Criadores Version Machos (G1) Tirano TEMPLE CITY (USA) 22-b YouTube
25 JAM Super Challenge Trophy (G3) Patriarch CASUAL TRICK (USA) 8-c
25 CAN Kennedy Road Stakes (G2) Pink Lloyd OLD FORESTER (USA) 5-h
25 USA Golden Rod Stakes (G2) Road to Victory QUALITY ROAD (USA) 22-b
25 USA Native Diver Stakes (G3) Prime Attraction UNBRIDLEDS SONG (USA) 1-s YouTube
25 USA Kentucky Jockey Club Stakes (G2) Enticed MEDAGLIA D’ORO (USA) 8-g
25 MEX Futurity Mexicano (G1) Pa Ana G MORE THAN REGAL (USA) 1-l YouTube
25 USA Hollywood Derby (G1) Mo Town UNCLE MO (USA) 8-f YouTube
25 USA Hawthorne Gold Cup Handicap (G3) Scuba TAPIT (USA) 1-s
25 USA Berkeley Handicap (G3) Editore REDATTORE (BRZ) 3-i
25 USA Jimmy Durante Stakes (G3) Daddy Is a Legend SCAT DADDY (USA) 3-g YouTube
25 MEX Futurity Mexicano (G1) Po Kukulkan POINT DETERMINED (USA) 4-n YouTube
26 JPN Japan Cup (G1) Cheval Grand HEART’S CRY (JPN) 12-c YouTube
26 JPN Keihan Hai (G3) Nero JOHANNESBURG (USA) 2-s YouTube
26 MAL Perak Coronation Cup (G1) Tilsworth Freddie CLODOVIL (IRE) 5-h
26 SAF Magnolia Handicap (G3) My Friend Lee PATHFORK (USA) 1-x
26 SAF Fillies Mile (G3) Folk Dance TIGER RIDGE (USA) 3-o
26 SAF The Merchants (G2) The Thinker VISIONAIRE (USA) 3-i
26 SAF Dingaans (G2) Monks Hood QUERARI (GER) 2-d
26 ITY Premio Roma (G2) Anda Muchacho HELMET (AUS) 1-t
26 SAF Summer Cup (G1) Liege DYNASTY (SAF) 10
26 SAF Ipi Tombe Challenge (G2) Nother Russia TIGER RIDGE (USA) 16-d
26 VEN Clasico Ciudad de Caracas (G1) Reina Primavera HASKELL (VEN) 2-n YouTube
26 CHI Clasico Primavera Hernan Braun P. Y Carolina Budge De B (G3) Top Casablanca SEEKING THE DIA (USA) 3 YouTube
26 BRZ Grande Premio Hipodromo da Gavea (G3) Schweinsteiger TIGER HEART (USA) 4-m YouTube
26 VEN Clasico Antonio Jose de Sucre (G1) Elegido GREAT HUNTER (USA) 5-g YouTube
26 ARG Clasico Carlos Tomkinson (G2) Atomica Oro ORPEN (USA) 8-j YouTube
26 USA Seabiscuit Handicap (G2) Hunt DARK ANGEL (IRE) 4-k YouTube
26 CAN Bessarabian Stakes (G2) Moonlit Promise MALIBU MOON (USA) 3-l
26 PAN Clasico Benemerito Cuerpo de Bomberos de la Republica de Panama (G3) Tamborera MACLEAN’S MUSIC (USA) 1-t
26 USA Matriarch Stakes (G1)
26 USA Cecil B. DeMille Stakes (G3)
27 IND Golconda 1000 Guineas (G2) Lady in Lace CHINESE WHISPER (IRE) 1-p

World Clock